ויג'נאנה יוגה

ויג’נאנה יוגה היא אימון עוצמתי שמשלב דיוק עם דינמיות, ומתעצב מתוך התבוננות מעמיקה ומתמשכת של הגוף והתודעה. במסורת שלנו יש 4 מרכיבים לאימון: ישיבה שקטה, תרגול נשימתי, תנוחות ולימוד כתבי היוגה.

כל ארבעת המרכיבים נלמדים באופן הדרגתי על בסיס שבעת עקרונות האימון: הרפיית הגוף, השקטת התודעה, כוונה, נשימה השתרשות חיבור והתארכות. מבנה האימון ותוכנו הוא תולדה של תפיסת היוגה כדרך חיים כפי שלמדתי ממורי השונים בהודו.

תחילה יש להרפות את הגוף. לשאוף, ועם הנשיפה לחשוב על שחרור הגוף ממתח, לנשוף, ועם הנשיפה הבאה לסרוק את הגוף.

בכל מקום שיש כיווץ או מתח להרפות. התודעה מתבוננת בגוף במבט תומך, מבט הורי.

עם הזמן אפשר לראות את האזורים המתוחים מתרחבים ומשתחררים.

אם מתגלים מקומות של חולשה, יש לנשום לתוכם באומץ, לתת הם כוח. כך הגוף רך ויציב.

כאשר אנו עולים על המזרן, אנו מתנתקים מן המחויבות הרגילה להגיב לעולם. העיניים מביטות פנימה וקולטות את מצב הרוח, את מצב התודעה.

בין שאנו מרוכזים, מפוזרים או עצבניים, בין שאנו שמחים, עצובים או כעוסים, בין שאנו מפוחדים, מותשים או מלאי כוח ויצירה, העיניים מוצבות בחלק האחורי של הראש, ואנו מביטים בעצמנו ובאימון מתוך מרחב שקט.

בכל שאיפה העיניים שוקעות לאחור, בכל נשיפה העצמת הריכוז.

ממקום זה התודעה מפנה את מבטה לעבר האימון, הגוף מכוון עצמו לעברו, הלב חובק את האימון בכל עוצמתו. 

על ידי הדמיית עצמנו יושבים, נושמים, נכנסים לתנוחה, על ידי ראייה לנגד עינינו מישהו מנוסה מאיתנו מבצע את האימון, על ידי התמסרות לכיוון הזה ללא כל תמונה. 

בכל נשימה והפניית מבט כוונה. 

התודעה ניצבת במקום שבו הגוף במגע עם האדמה.

יש לתת למשקל של הגוף ליפול לתוך מקום זה, למשל כפות הרגליים, כאילו כפות הרגליים שוקעות מטה אל תוך האדמה. ושם לחוש את המגע ואת העוצמה המופנית מטה חוזרת מעלה.

כמו שורשים של עץ המסתעפים בתוך האדמה, ככל שיתפשטו ויעמיקו כך יתארך ויתרחב העץ שמעל האדמה.

ככל שההשתרשות מתבססת, הגוף קל, רך ונע ללא מאמץ.

המודעות היא לשני כיוונים מנוגדים המחוברים יחדיו. 

הרוצה לעלות, עליו ראשית לרדת, הרוצה לנוע קדימה, עליו להתבסס באחור, המתכוון לשמאל, יתבסס ראשית בימין, בכל תנוחה האיבר הרחוק ביותר מן האדמה מחובר לאיבר שמשתרש בה. 

הגוף כמו שרשרת טבעות שנעה בחלל, שבה שום טבעת אינה נוגעת בחברתה.

ככל שייחודו של כל חלק בהיר, ככל שהחיבור ביניהם מבוסס, הגוף בכל מצב – יחידה אחת.

השאיפה – התכנסות פנימה, הנשיפה – חיבור לעולם, השאיפה – קבלת העולם, הנשיפה נתינת עצמנו לחלל. בזמן השאיפה הגוף מתארך ומתרחב, בזמן הנשיפה הוא מתייצב בחיבור ובהשתרשות. 

לעיתים הנשימה נינוחה ויציבה, לעיתים עמוקה וארוכה. 

לעיתים הנשיפה ארוכה מן השאיפה, לעיתים קצרה והחלטית. 

לעיתים ברקע בלבד, לעיתים נותנת את הטון ומניעה. הנשימה תמיד נוכחת. 

עם ההשתרשות בנשיפה, השאיפה יוצרת התארכות והתרחבות.

או אולי ההתרחבות שנוצרת מתוך השתרשות וחיבור מאפשרת שאיפה?

כאשר יש התרחבות והתארכות, טבעת אינה נוגעת בחברתה בגוף דמוי שרשרת, רכבת מטבעות, נעה בחלל. אז אין קריסה במפרקים, אין מאמץ יתר של השרירים, השלד מגן על עטיפותיו. העטיפות יוצרות מרווח בשלד.

הגוף נע מאוורר, משוחרר ומחובר כאחד.

אך אם מתעוררת באדם הכמיהה, אם הוא מתוודע לגעגוע שבתוכו, או-אז מתחילה הדרך להתגלות בפניו. פעמים רבות האימון מזכיר לנו מי אנחנו. החום של האימון מאיר בתוכינו משהו מהבית המקורי שלנו. כאילו האימון הוא מין מפוח, שמעורר את גחלת הכמיהה, את חיות הרוח בתוכינו. אולי זאת החשיבות הגדולה של האימון.

הספרים שלנו

הלימוד וההוראה חובקים את העולם כולו, את הסדר שלו, את האמת שלו. חובקים את האימון שלנו, את השליטה שלנו, את האורחים בבית, את הילדים, את הכל.

לב האימון – מחשבות על יוגה

בשפה בהירה, כנה ומעמיקה, משתפת אותנו אורית סן-גופטה בתפיסתה את היוגה במהלך עשרות שנים של אימון. זוהי הזמנה למתרגלים ולמורים גם יחד להסתכל מחדש על מקומו של האימון על כל מרכיביו בחיינו.

₪79

מסעותיי בעקבות היוגה

ספרה החדש של היוגיסטית והמורה המוערכת אורית סן-גופטה, הוא תיאור אינטימי של מסע מצעירות לבגרות, ולא פחות מכך זהו ספר מסע רוחני, בו שזורות תובנות עמוקות ושיעורים לחיים.

₪99

ספר היוגה הקטן

ספר היוגה הקטן סוקר באופן תמציתי את ההיסטורה של היוגה, המהות שלה והטכניקות הבסיסיות של האימון היוגי, כולל שבעת העקרונות של ויג’נאנה יוגה והסבר בסיסי על תרגול הואיוס ומדריך אימון למתחילים.

₪70

יוגה סוטרה של פטנג’לי

אחד הטקסטים המרכזיים של הפילוסופיה של היוגה, בתרגום ישיר מהמקור בסנסקריט של אורית סן-גופטה.

₪59

מדריך האימון של ויג’נאנה יוגה

מדריך האימון של ויג’נאנה יוגה לממשיכים ומתקדמים מכיל את פירוט התרגול היומיומי כפי שבק”ס איינגר לימד את דונה הולרמן בשנות השישים, וכפי שהועבר מדונה לאורית סן גופטה. המדריך מפרט את אימוני הבוקר והערב, וכולל שרטוטים מפורטים של כל התנוחות, והוראות לפראנימה ולהעמקת האימון האישי. זהו כלי חיוני להשרשרת שגרת אימון שבועית.

₪58

שערי הרוחות

המילה “ואיו” (Vayu) בסנסקריט פירושה רוח, חלל או אוויר. ואיו הוא גם שמו של אל הרוח ההינדי. אך התגלותם של הוואיוס בגוף האדם, תפקודם והקשר בינם לבין אימון היוגה, הם נושאים שאין להם הסבר פשוט או יחיד.

₪60

סרטוני הדרכה

אם מתמידים באימון שנים ארוכות, ההבנות הולכות ומשתבחות והחיבורים נעשים יותר חכמים, עד שפתאום התמונה שלמה.

נגן וידאו

ואיוס חיצוניים

נגן וידאו

ושישתא אסאנה

נגן וידאו

ואיוס

נגן וידאו

ושישתא אסאנה

בוא ונהיה בקשר
רוצה לומר לנו משהו?

Copyright © 2024

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?

Create Account